Je obrazec, který je v papíru patrný pohledem v protisvětle. Obrazec vniká při výrobě v papírenském stroji speciálním kovovým válcem – ekutérem. Vodoznak je vlastně rozdílá hustota papírové hmoty. Papír je ale v celé ploše stejně hladký! Každá papírna vyrábějící ceninové a bankovní papíry má své vodoznaky používané jako univerzální. Je možné na přání zákazníka vyrobit vodoznak libovolný, tento je pak vlastnictvím klienta. Podle vodoznaku se dá jednoznačně určit původ papíru, jeho napodobení je bez speciálního výrobního stroje prakticky nemožné.

Vodoznak je dvojího druhu. Jeden papír jakoby zesvětluje (pozitivní) a druhý ztmavuje (negativní). Je možné použít každý druh zvlášť a nebo je navzájem kombinovat.

Vodoznakem může být vzor, který se průběžně papírem opakuje a nebo lokální vodoznak například v podobě loga společnosti, papírny, …

I vodoznaky mohou mít své další speciální vlastnosti, některé jsou například viditělné jen pod UV světlem a nebo se pod tímto osvetlením zabarvé do některé spektrální barvy. Mohou být provedeny tak, aby byly patrné i pokud se papír neprosvítí, například na kolcích zabezpečujících výrobky.

Papír se skrytým vodoznakem výrobce. V okolí vodoznaku papírny je vodoznaková textura připomínající vergé (veržé), které v pravém ručně čerpaném papíru vzniká otiskem síta. Silnější linky jsou bambusová stébla a slabší linky nit, kterou jsou stébla svázána. V evropské podání papíru může být vežé v podobě osnovy síta. Tento papír vznikl v papírenském stroji a vržé je provedeno pouze technikou vodotisku. Papír Conqueror patří mezi velice kvalitní papíry se stálou kvalitou. Hodí se zejména na exkluzivní obchodní korespondenci. Je vyráběn ve více barevných ostínech a sortiment doplňují i obálky a silnější karton na tisk vizitek.

Vodoznak v ceninovém papíru, vyrobeném v limitované registrované sérii. Vodoznak má navíc speciální funkci a je čitelný pod UV světlem i na potištěném papíru. Papír se hodí zejména na tisk cenin, poukázek, vstupenek, akcií, diplomů, certifikátů, … kde je potřeba zajistit ochranu dokumentu. Dalším ochranným prvkem na tomto papíru jsou svítící vlákna pod UV světlem. Ve hmotě jsou navíc umístěny nanočástice reagující na chemické látky jako jsou rozpouštědla, čistidla, retušovací kapaliny, reakce se projeví pigmentovou neodstranitelnou skvrnou na papíru.

Vodoznak pyramida v ceninovém papíru, vyrobeném v limitované registrované sérii. Vodoznak má navíc speciální funkci a je čitelný pod UV světlem i na potištěném papíru. Papír se hodí zejména na tisk cenin, poukázek, vstupenek, akcií, diplomů, certifikátů, … kde je potřeba zajistit ochranu dokumentu. Dalším ochranným prvkem na tomto papíru jsou svítící vlákna pod UV světlem. Ve hmotě jsou navíc umístěny nanočástice reagující na chemické látky jako jsou rozpouštědla, čistidla, retušovací kapaliny, reakce se projeví pigmentovou neodstranitelnou skvrnou na papíru. 

Vodoznak v ceninovém papíru, vyrobeném v limitované registrované sérii na přání zákazníka. Dalším ochranným prvkem na tomto papíru jsou svítící vlákna pod UV světlem. Ve hmotě jsou navíc umístěny nanočástice reagující na chemické látky jako jsou rozpouštědla, čistidla, retušovací kapaliny, reakce se projeví pigmentovou neodstranitelnou skvrnou na papíru.