Slepotisk je speciální technika ražby. Provádí se vždy ražbou razící formou za vysokého tlaku do kvalitního papíru, nebo do kůže. Nejčtěji se razí jednoduchý motiv například logo a nebo ozdobný prvek či ornament.

Slavnostnější podání může být umocněno ražbou spojenou s nanesením slabé kovové vrstvy z razící fóle. Tomuto způsobu ražby se říká suchá pečeť a folie mohou mít barvu kovu jako je zlato, stříbro, měď, ale také i přímou metelickou barvu červenou, modrou, černou, bílou…  velmi oblíbené jsou holografické fólie.

Razící forma pro slepotisk se skládá ze dvou částí, matrice a patrice. Jedna strana má reliéf vystupující a druhá zahloubený v materiálu. Slepá ražba takovouto formou se hodí zejména do slabších materiálů a je nejkvalitnější. Nevýhodu však je, že na papíru je reliéf patrný z obou stran dokumentu.

Druhou variantou je ražba pomocí vysoké formy z výšky. Výsledný reliéf je zahloubený v materiálu a u silných materiálu (karton, kůže…) nedochází k deformaci protilehlé strany. Vzhledem k vysokým tlakům se však nedoporučuje razit tak, aby reliéf vystupoval z povrchu materiálu.

Nevhodné materiály jsou například křídové natírané papíry, tyto materiály mají příliš mnoho pojiva a při ražbě dochází k roztržení materiálu. Doporučujeme razit zejména do grafických a ručních papírů, ceninového a nebo bankovního papíru, recyklovaných materiálů, skládačkových lepenek, kůže.

Hologram na vstupenkách
Ražba hologramu slouží zejména k ochraně dokumentu, je v podstatě nenapodobitelná.
Ražba hologramu
Společně s jinými prvky zamezí padělání a nebo kopii dokumentu.
Zadní strana slepé ražby
Vlastností slepé ražby z matrice a patrice je viditelný reliéf i z druhé strany dokumentu.